Kereste inşaat sektöründe, marangozlukta kullanılmak amacıyla kesilip biçildikten sonra işlenmeye hazır bir şekilde bekletilen ağaçlara denilmektedir.

Kerestelerin üretim aşaması ormanlardır. Bunun için insanların hayatında ormanların yeri önemli ve büyüktür. İnsanlar ağacı yapılarda farklı şekillerde kullanmıştır. Örneğin ağaçların tepesine ev yapılabildiği gibi ağaçlardan da evler yapılabilir. Dolayısıyla ağaç her aşamasında ev yapabilmek için ideal bir seçenektir. Ağaç yalnızca insanların konforu odaklanarak işlenmemiştir. Aynı zamanda vahşi hayvanlardan korunabilmek içinde ihtiyaç olmuştur. Kısacası kerestenin ham maddesi ağaçtır ve ağaca olan önem bir gün değil her geçen gün önem kazanmıştır.

Son yıllarda beton ve demir ağacın yerini almaya çalışıyor olsa da ne yapılırsa yapılsın kerestenin inşaat sürecindeki yeri ve ihtiyacı değiştirilemez. Halen ahşap evlerin yapılmasının yanı sıra kapı, döşeme, iskele, pencere ve kasa gibi bölümlerinde keresteden yapıldığı bilinir.Ağaçtan yapılabilecek ve yapılanların sayılarının çok fala olduğunu düşünürsek insan hayatı boyunca da keresteye her zaman ihtiyaç olacaktır. Kerestenin kendi içerisinde de çeşitlilikleri vardır. bunlar ise şu şekilde belirtilebilir.

Kereste Nedir, Kereste Çeşitleri
KERESTE ÇEŞİTLERİ
Sert keresteler genellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerdeki ağaçlardan meydana gelir. Öreğin ceviz, huş ağacı, karaağaç, meşe, akçaağaç, ıhlamur ve dişbudak sert kerestelere örnek olarak gösterebiliriz. Tropikal bölgelerde yetişen ağaçlardan sert kereste elde edilir bu ağaçların genellikle kullanıldıkları alanlar ise müzik aletleri ve iç dekorasyonlardır. İnce işçilikte ulanılan bu keresteler sayesinde güzel eserler ortaya çıkarılır. Kerestelerin kullanıldığı yerlerden bir tanesi de mobilyacılık sektörü ve doğramacılık işleridir. Nedeni ise diğer ağaçlara göre daha az kıymıklı olmasından kaynaklanır. Bu sayede şekil vermek, eğip bükmek daha kolay olacaktır.

Yumuşak keresteler kozalaklı ağaçlardan elde edilirler. Bu ağaçların özellikleri ise yazın ve kışın yapraklarının dökülmüyor olmasıdır. Gövdelerinin kıvrımlı olmaması nedeniyle de bu ağaçlar yukarı doğru dümdüz bir şekilde uzarlar. Sert kerestelere göre daha hafif ancak sağlamdırlar. Sağlamlığının nedeni ise kıymıklı olmasından kaynaklanır. Eğilip bükülmesi daha zordur. Bu tür ağaçlar özellikle inşaatlık kereste olarak tanımlanırlar ve yapı malzemesi olarak kullanılırlar.


Card Image

İnşaatlık Kereste

İnşaatlık kerestecilik; Beton kalıp dökümünde, çatı inşaatlarında, kolon veya kiriş olarak kullanıla

Detaylar
Card Image

Doğramalık Kereste

Doğramalık kereste bir kereste çeşididir. Fırınlı doğramalık kereste ve fırınsız doğramalık kereste

Detaylar